De sejeste kvinder at følge på Twitter

Næse, læbe, kind, brun, øje, frisure, hud, hage, pande, øjenbryn,Getty Images

Der kan ske meget med 140 tegn.


Nogle tweets er vittigheder; andre er vismændder tilbyder komfort efter en skrap dag. Så er der de små uddrag af nyheder, der har magt til at forme din mening om en vigtig historie.

Uanset hvad du bruger Twitter til, er det de mennesker, du følger, der vil gøre det enten til en glædelig eller ødelæggende oplevelse, og derfor besluttede vi at udarbejde den ultimative liste over kvinder, de skal følge på Twitter.

I komedie ...

Shappi Khorsandi (@ShappiKhorsandi)

For varme og sjove ord, som du vil RT.


Jeg kan godt lide ikke at have twitterblåt 'officielt' kryds. Jeg kan være enhver, der foregiver mig. Du 100k + følger måske faktisk SHIRLEY BASSEY !!

- Shappi Khorsandi (@ShappiKhorsandi) 11. marts 2015

I film og fjernsyn ...


Shonda Rhimes (@Shondarhimes)

Til styrkelse af peptalk og tv -godbidder.


Lad være med at stille kvinder spørgsmål om, hvad de har på for at dække de beholdere, de bærer deres hjerner rundt i. #AskHerMore

- shonda rhimes (@shondarhimes) 23. februar 2015

Loo Brealey (@louisebrealey)

Til bekæmpelse af feministisk snak og Sherlock -scoops.

Nat nat, sov godt, lad ikke de sexistiske dick-wads få dig ned.


- Louise Brealey (@louisebrealey) 10. oktober 2014

Sharon Horgan (@sharonhorgan)

For Catastrophe -opdateringer og (vi håber) nyheder om HBO's skilsmisse, hendes nye show med SJP i hovedrollen.

Lige blevet fortalt min sidste tweet lød Gwyneth Paltrow-y. Undskyld. Det gjorde. Fuck også. x

- Sharon Horgan (@SharonHorgan) 23. februar 2015

Mindy Kaling (@MindyKaling)

For når du har brug for en afhentning.

'300 men for bryllupsangst.' Sådan beskriver du 27 kjoler til din uvillige kæreste

- Mindy Kaling (@mindykaling) 21. oktober 2013

Emily Nussbaum (@emilynussbaum)

For vittig kommentar til alt fratilSex and the CityogBuffy the Vampire Slayer.

Anna Kendrick (AnnaKendrick47)

For flere tweets som denne.

Ugh - Gå ALDRIG til en Ryan Gosling -film i et teater igen. Tilsyneladende betragtes onanering i bageste række stadig som 'upassende'

- Anna Kendrick (@ AnnaKendrick47) 14. januar 2013

I sundhed og selv ...

Hjælp mig -bloggen (@TheHelpMeBlog)

For en perfekt ufuldkommen guide til selvhjælpsbøger.

Professor Selina Wray (@SelinaWray)

For opdateringer om demens - og hvordan vi kommer til at slå det.

spøgelsespeber oprindelse

Philippa Perry (@Philippa_Perry)

For hendes perler af visdom om relationer, arbejde og selvtillid.

Gennemsnitlig...

Sarah Bailey (@sarahredmag)

Til fantasy -mode fra forreste række og et indblik i det røde univers.

Frakke i mange farver @RoksandaIlincic #LFW15 pic.twitter.com/tM0oqIZq3i

- Sarah Bailey (@SarahRedMag) 23. februar 2015
Caitlin Moran (@Caitlinmoran)
Fordi hun styrer internettet, naturligvis. #CaitlinforPM

Til hver kvinde, der havde et genialt vanvittigt tøj på i går aftes - I LOVE YOU. FORTSÆT. BÆR PÅ AT HAVE ET FORNEMMELIGT LIV.

- Caitlin Moran (@caitlinmoran) 23. februar 2015

Emma Freud (@Emmafreud)

Til LOL'er. Og komediebillederne selvfølgelig.

Ups tag sønnens sokker på ved en fejl. pic.twitter.com/P4GKtkQS5D

- Emma Freud (@emmafreud) 23. februar 2015

Gemma Cairney (@gemcairn)

For musik, der vil gøre din dag.

Hadley Freeman (@hadleyfreeman)

For super smart kommentar, der får dig til at stille flere spørgsmål.

Lindsey Hilsum (@lindseyhilsum)

Til frygtløs rapportering om globale nyheder.


Bim Adewunmi (@bimadew)

Til seriøst sjove nar om popkultur og, ja, livet.

cajunpølse og rejerpasta

Katharine Viner (@kathviner)

Uanset om hun er Guardians næste redaktør eller ej, er Kath værd at følge for sine nyhedsopdateringer fra hele verden (og den ulige My Bloody Valentine -video).

Suzanne Moore (@suzanne_moore)

For ord, der vil ændre den måde, du tænker på politik/nyheder/VERDEN.

Tavi Gevinson (@tavitulle)

For et årtusindperspektiv.

når du ser et billede af din forelskelse fra da de var små og vil have Hot Tub Time Machine tilbage og lokke dem ind i en varebil, ikke? venligst RT åh nej

— Tavi Gevinson (@tavitulle) 21. februar 2015

Laura Kuenssberg (@bbclaurak)

For syn på nyhederne.

Camilla Long (@camillalong)

For udtalelser med oomph.

Antal fucks jeg giver om Apple Watch = 0

- Camilla Long (@camillalong) 9. marts 2015

Viv Groskop (@VivGroskop)

For de bøger, du ikke kender til endnu.

Nimko Ali (@NimkoAli)

For nyheder, der ændrer verden om hendes anti-FGM korstog, samt sjove #FDL ('fanny defense league') opdateringer.

I musik ...
Taylor Swift (Taylorswift13)

Har vi brug for en grund?

Når min mor siger 'Tror du, at du bør børste dit hår?', Er det virkelig et mindre spørgsmål og mere et opfordring til handling.

- Taylor Swift (@taylorswift13) 24. juni 2014

Kim Gordon (@KimletGordon)

Fordi hun selvfølgelig er Kim Gordon.